2

2

-1

0

Nowości

Promocje

[]

Najnowsze Artykuły
Poprawna, bezpieczna suplementacja

Zdecydowana większość osób skupia się na tym jakie suplementy należy przyjmować celem dla lepszego zdrowia. Jednak o prócz tego czym się suplementować, niezwykle istotne pozostaje również jak przyjmować suplementy.

Tagi
Zróżnicowana dieta - czyli dlaczego nie jeść wciąż tego samego?
Zróżnicowana dieta - czyli dlaczego nie jeść wciąż tego samego?

zróżnicowane posiłki

Zróżnicowana dieta jest kwestią kluczową dla utrzymania zdrowia organizmu. Spożywanie każdego dnia tej samej grupy produktów, nawet tych najzdrowszych, długofalowo może wpłynąć negatywnie na układ pokarmowy.


Spis treści


Jednak z czego to wynika i jak przeciwdziałać nieprzyjemnym dolegliwościom natury zdrowotnej, poprzez dietę?

Jednolita w diecie, a balans składników odżywczych

Spożywanie tych samych posiłków każdego dnia może wydawać się atrakcyjne ze względu na codzienne proste decyzje czy też wyjątkową sympatię do poszczególnych artykułów spożywczych.

Niestety ceną tej wygody mogą być dokuczliwe dolegliwości pokarmowe, jednak z czego to wynika?

Dieta niedoborowa

Dieta niedoborowa przeważnie jest kojarzona z niewystarczającą wartością kaloryczną posiłków.

Zaskoczeniem dla niektórych może być jednak fakt, że osoby spożywające codziennie obfite, kaloryczne posiłki, mogą posiadać niedostatek substancji odżywczych w swoim jadłospisie.

Niestety żaden produkt spożywczy nie jest w stanie zapewnić nam całej gamy potrzebnych witamin, czy minerałów.


 Zobacz produkt

sylimaryna na wątrobę

Sylimaryna LABOR 100 mg, 60 tabletek


Nie tylko szpinak

szpinak w misceSzpinak jest niezwykle cenionym produktem w zdrowej kuchni. Stanowi idealną bazę sałatek ze względu na wysoką zawartość magnezu i błonnika, jednak nie zawiera on tak dużej zawartości witamin C i K, jak np. jarmuż.

Oba produkty są niezwykle bogate w składniki mineralne. Dlatego aby skorzystać z ich wartości odżywczych, powinny być spożywane naprzemiennie, jako np. baza do sałatek.

Mała zmiana i podobne dania

Jeżeli nie chcemy rezygnować z codziennego spożywania podobnych dań, dobrym rozwiązaniem może być utworzenie kilku kombinacji tej samej potrawy. Inny rodzaj kaszy czy warzyw, w codziennie spożywanym posiłku umożliwi nam ułożenie bardziej zbilansowanego jadłospisu. Jednocześnie nie rezygnując z ulubionych potraw.

Nadwrażliwość pokarmowa

Monotonia w jadłospisie może skutkować niedoborem substancji odżywczych w organizmie. Z kolei dieta niedoborowa często prowadzi do nadwrażliwości pokarmowych, które mogą znacząco obniżać jakość życia.

Warto doprecyzować, że nadwrażliwość to nie to samo co alergia i w jej przypadku nie występuje reakcja immunologiczna organizmu. Przy kontakcie z daną substancją, która wywołuje reakcję, doznać można różnych objawów, związanych ze skórą, układem pokarmowym i oddechowym.

Symptomy przeważnie nie są taki groźne jak w przypadku alergii, jednak bywają dokuczliwe i mogą wymagać reakcji lekarza. Co więcej, nadwrażliwość pokarmowa może prowadzić do nieszczelności jelit.

Dolegliwość ta może objawiać się uciążliwymi wzdęciami, bólami brzucha czy też biegunką.

Zróżnicowana dieta jako pomoc w alergiach pokarmowych

Nawet przy stosowaniu najzdrowszych organicznych produktów w swoich posiłkach, przy ich małym zróżnicowaniu mogą nas spotkać problemy natury medycznej. Alergie to kłopot, z którym boryka się spory odsetek społeczeństwa.

Alergenem może być tak naprawdę każdy produkt, jednak jednymi z najczęściej występujących są orzechy, mleko krowie, jajka i zboża. Alergia może pojawić się u osób w każdym wieku.

Najczęstszymi objawami alergii są problemy obejmujące układ pokarmowy, takie jak nudności, wymioty czy biegunka, jednak alergia może powodować również reakcje innych stref organizmu.

Najpopularniejszą metodą leczenia alergii jest dieta eliminacyjna, która polega na całkowitym usunięciu alergenu z diety na określony czas, w celu wyciszenia reakcji alergicznej na daną substancję.

Właśnie przy diecie tego typu niezwykle ważne jest, aby nasz jadłospis był różnorodny i zawierał zamienniki produktów, które wywołują u nas alergię. Przykładowo, przy uczuleniu na mleko, warto jest znaleźć zamiennik, który dostarczy nam źródło białka i wapnia. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może być spożywanie mleka sojowego, którego zawartość wcześniej wymienionych substancji odżywczych i minerałów jest zbliżona do mleka krowiego.

Zróżnicowana dieta dla zdrowia

Zdrowa, zbilansowana oraz różnorodna dieta, jest w stanie ochronić nas przed wieloma dolegliwościami zdrowotnymi. Posiłki bogate w szeroką gamę świeżych, nieprzetworzonych produktów mogą być niesamowitym wsparciem dla układu pokarmowego i immunologicznego.

Zróżnicowana dieta pozwala zapewniać organizmowi substancje odżywcze, witaminy i minerały z wielu źródeł, dzięki czemu zagrożenie niedoborami staje się kwestią odległą. Dbanie o jakość diety pod kątem zróżnicowania może wydawać się kłopotliwe, jednak aby utrzymać zdrowie przez wiele lat, trzeba już w młodości stosować poprawne nawyki żywieniowe, aby nie martwić się dolegliwościami, których można było uniknąć poprzez odpowiednią dietę.

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl