2

2

-1

0

Nowości

Promocje

[]

Najnowsze Artykuły
Poprawna, bezpieczna suplementacja

Zdecydowana większość osób skupia się na tym jakie suplementy należy przyjmować celem dla lepszego zdrowia. Jednak o prócz tego czym się suplementować, niezwykle istotne pozostaje również jak przyjmować suplementy.

Tagi
Witamina B6 - występowanie, właściwości, suplementacja
Witamina B6 - występowanie, właściwości, suplementacja

witamina b6 właściwości


Spis treści


Jednym z niezbędnych składników w procesie prawidłowego funkcjonowania organizmu jest witamina B6, odpowiadająca za wiele istotnych kwestii dotyczących naszego zdrowia.

Niedobór witamin lub minerałów może w krótkim czasie doprowadzić może do problemów funkcjonowania układu krwionośnego, pokarmowego, a nawet nerwowego.

Czym jest witamina B6

Witamina B6, inaczej zwana pirydoksyną, jest jedną z wielu witamin z grupy B. Jej podstawową cechą jest rozpuszczalność w wodzie oraz wchłanianie do krwiobiegu przez przewód pokarmowy. Dzięki tej właściwości, witamina B6 może być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem.

Najwięcej witaminy B6 występuje w produktach zwierzęcych w tym w mięsie, rybach oraz produktach mlecznych. Duża jej zawartość znajduje się również w orzechach, roślinach strączkowych, ziemniakach, pełnoziarnistych zbożach oraz bananach.

Witamina B6 odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jej udział jest niezbędny w wielu procesach, które wpływają na pracę wszystkich układów w organizmie człowieka. Dzięki temu, iż witamina B6 występuje w wielu produktach spożywczych, do jej niedoboru dochodzi stosunkowo rzadko.

Jednym z badań potwierdzających zbyt niski poziom witaminy B6 jest badanie poziomu homocysteiny.

Brak witaminy B6 - objawy

Jeśli okaże się, iż w naszym organizmie jest zbyt mała ilość witaminy B6, mogą występować u nas objawy takie jak:

  • Niska odporność skutkująca częstymi infekcjami;
  • Niedokrwistość;
  • Złe samopoczucie psychiczne – nerwowość, apatia, zaburzenia snu;
  • Wypadanie włosów;
  • Łupież;
  • Drętwienie kończyn;
  • Suchość i szorstkość skóry;

Dodatkowo przewlekły niedobór witaminy B6 może doprowadzić do zaburzeń neurologicznych, anemii, kamicy nerkowej oraz nieprawidłowości w budowie kości (szczególnie u dzieci).

Właściwości witaminy B6

Niezaprzeczalnie witamina B6 jest jedną z niezbędnych witamin potrzebnych naszemu organizmowi.

Jest niezbędna dla prawidłowego metabolizmu węglowodanów, lipidów i aminokwasów. Dzięki swoim właściwościom wpływa korzystnie na nasz układ nerwowy, w tym syntezę przekaźników nerwowych – serotoniny oraz dopaminy.

Witamina B6, a samopoczucie

W skutek tego, witamina B6, oddziałuje na nasze ogólne samopoczucie psychiczne. Badania wskazują, iż suplementacja witaminy B6, może wpłynąć na stany depresyjne osób cierpiących na tą przypadłość.

Warto jednak zaznaczyć, iż witamina B6 nie jest lekiem niwelującym depresję, a jedynie suplementem wspomagających proces leczenia.

Witamina b6 w organizmie

Układ immunologiczny

Witamina B6, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Bierze udział w tworzeniu limfocytów oraz przeciwciał.

Pirydoksyna jest również znakomitym składnikiem antyoksydacyjnym, a jego odpowiedni poziom pomaga w przyswajaniu żelaza, witaminy B12 oraz magnezu. Suplementacja witaminy B6, pomaga również zmniejszyć do minimum wystąpienie ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej.

Witamina B6 skutecznie obniża wysoki poziom homocysteiny, który skutkuje zwężeniem tętnic, a w następstwie może przyczynić się do minimalizacji ryzyka wystąpienia chorób serca.

Pamiętać należy, iż witamina B6 przede wszystkim poprawia funkcjonowanie układu nerwowego oraz jest niezbędna w funkcjonowaniu organizmu kobiet. W czasie menstruacji leczy objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz pomaga zmniejszyć ból miesiączkowy.

Witamina B6 w ciąży

Zażywana w czasie ciąży, pozwala na zmniejszenie objawów niedokrwistości oraz pomaga w leczeniu ciążowych nudności. Badania naukowców dowodzą, że należy dbać o odpowiedni poziom witaminy B6, ponieważ jej niedobór u kobiet może zwiększać ryzyko wystąpienia raka sutka.

Witamina B6 w kosmetyce

Witamina B6 jest także szeroko wykorzystywana w kosmetyce. Coraz częściej spotkać można produkty kosmetyczne, zawierające ją w swoim składzie.

Witamina B6 ma bardzo dobry wpływ na włosy. Jest ona wykorzystywana jako substancja kondycjonująca włosy, w tym pomaga w ich rozczesywaniu, nadaje połysk oraz zapobiega elektryzowaniu się.

Witamina B6 dzięki swoim właściwościom, na powierzchni skóry tworzy warstwę ochronną, która zatrzymuje wilgoć w naszej skórze. Ponadto, posiada właściwości przeciwzapalne i pomaga normalizować pracę gruczołów łojowych.

Stosowanie kosmetyków z witaminą B6, pozwala chronić skórę przed procesem starzenia, spowodowanym promieniowaniem UV. Pirydoksyna wykazuje również zastosowanie odmładzające w związku z neutralizacją wodnych rodników oraz syntezy kolagenu.

Dawkowanie witaminy B6

Witamina B6 jest witaminą, która nie jest magazynowana przez nasz organizm. Stąd też powinniśmy ją regularnie dostarczać z pożywieniem bądź odpowiednią suplementacją.

Zwiększoną ilość pirydoksyny powinni dostarczać do swojego organizmu ludzie nadużywający alkoholu, palący papierosy oraz zażywający niektóre rodzaje leków, w tym penicylamine i hydralazyne.

Odpowiednie spożycie witaminy B6 jest uzależnione od płci, wieku oraz stanu zdrowia. Warto przed suplementacją wybrać się do lekarza, by ocenił on nasz stan zdrowia oraz wskazał odpowiednią dawkę witaminy jaką powinniśmy zażywać.

Warto mieć na uwadze, iż nie każdy powinien suplementować witaminę B6. I tak na przykład osoby chore na padaczkę zażywające fenytoiny powinny unikać dużej ilości pirodyksyny w związku z tym, iż zmniejsza ona skuteczność działania leku.

Skutki uboczne zażywania witaminy B6

Skutki uboczne, po zażywaniu witaminy B6, powstają głównie wskutek jej przedawkowania. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, głównie wtedy, gdy przekroczymy dawkę 200g syntetycznej witaminy B na dobę.

Należy jednak pamiętać o normach dziennego spożycia witaminy, w szczególności w sytuacji, kiedy przyjmujemy inne leki. Nadmiar witaminy B6 w naszym organizmie może prowadzić do słabości mięśni, utrudnionego poruszania się, problemów z koordynacją oraz zwyrodnień nerwów.

 

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl