2

2

-1

0

Nowości

Promocje

[]

Najnowsze Artykuły
Tagi
Kilka sprawdzonych sposobów na biegunkę
Kilka sprawdzonych sposobów na biegunkę

biegunka

Biegunka zwykle przychodzi nie w porę. To dolegliwość, która skutecznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Może pokrzyżować zarówno małe, jak i wielkie plany. Biegunka ma wiele przyczyn i czasem trudno jednoznacznie określić jej genezę.


Spis treści


Podstawowe zasady postępowania w przypadku biegunki są jednak bardzo podobne w każdym przypadku. Warto poznać sprawdzone sposoby zapobiegania i radzenia sobie z biegunką. Tak, aby jak najszybciej przywrócić normalne funkcjonowanie układu pokarmowego.

Biegunka - jakie są jej przyczyny

Biegunka może mieć różne podłoże, często występuje podczas przebiegu wirusowego zapalenia żołądka i jelit, czyli tak zwanej grypy żołądkowej. Można się nią zarazić przez kontakt z osobą zakażoną, współdzielenie przedmiotów osobistych, a także zjedzenie skażonej żywności.

Grypa żołądkowa jest przypadłością bardzo nieprzyjemną, poza biegunką ma także inne objawy wskazujące na infekcję jak bóle brzucha, nudności, wymioty czy gorączka.

Zatrucie pokarmowe, to kolejna przypadłość, której prawie zawsze towarzyszy biegunka. Nie trzeba jednak koniecznie zjeść czegoś nieświeżego, biegunka może się pojawić także w wyniku alergicznej reakcji organizmu. Zwykle jest to nietolerancja laktozy lub glutenu.

Nie są to jednak jedyne substancje mogące wywołać biegunkę.

Warto wspomnieć o słodzikach znajdujących się w przetworzonej żywności: napojach gazowanych czy gumach do żucia. Wiele osób wykazuje także nadwrażliwość na leki: antybiotyki, środki przeciwbólowe lub leki przeciwnowotworowe, które mogą być przyczyną biegunek.

W takim wypadku biegunki mogą pojawiać się często, utrudniając normalne funkcjonowanie. Aby rozwiązać problem konieczne jest w tym wypadku znalezienie źródła alergii i unikanie alergenu.

W zależności od przyczyny biegunki, może mieć ona różny przebieg i czas trwania. Niezależnie od tego czy wynika ona z infekcji bakteryjnej, wirusowej, zatrucia pokarmowego, czy nietolerancji pokarmowych najważniejsze jest aby podczas biegunki nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Czyste ręce, czyli najskuteczniejsza profilaktyka przeciwbiegunkowa

Nie da się żyć pod kloszem i z tego powodu czasem niemożliwe jest uniknięcie zachorowania. Na wirusy i bakterie człowiek narażony jest niemal przez cały dzień. W przypadku biegunki sprawa ma się podobnie – przytrafia się każdemu i w wielu przypadkach ciężko jej uniknąć. Warto jednak pamiętać o profilaktyce i higienie, które w wielu wypadkach mogą skutecznie zapobiec biegunce.

Dbanie o higienę jest niezwykle ważną praktyką. Czynność dla jednych oczywista, przez większość niedoceniana, jak mycie rąk przed posiłkiem w wielu przypadkach chroni przed zatruciem pokarmowym, biegunką, ale także przed innymi chorobami.

Przyczyny wirusowe

Biegunka może mieć pochodzenie wirusowe. Często do infekcji dochodzi przez zjedzenie nieumytych owoców lub warzyw. Wirusy mogą być także przenoszone na dłoniach i przedmiotach codziennego użytku. Profilaktyka zapobiegania biegunce wirusowej jest prosta, polega na dokładnym myciu rąk, a także regularnej dezynfekcji często dotykanych przedmiotów – szczególnie telefonu komórkowego, którego wiele osób używa także podczas posiłków.

Dużo mówi się o biegunce podróżnych, bo rzeczywiście właśnie na wyjazdach często dochodzi do zatruć pokarmowych. Warto stosować dobre praktyki, dzięki którym zwiększa się prawdopodobieństwo uniknięcia zachorowania. Przede wszystkim należy unikać picia wody z kranu.

Poleca się kupować wodę butelkową, a najlepiej wodę gazowaną. Unikanie miejscowej kranówki dotyczy także kostek lodu i używania wody z kranu do mycia zębów. Powinno się także unikać spożywania surowej żywności i jedzenia w lokalach o niesprawdzonej jakości. Te proste zabiegi uratowały już niejedne wakacje, które biegunka skutecznie mogłaby uprzykrzyć.

Probiotyki, czyli jak dbać o organizm i chronić się przed biegunką

Biegunka potrafi być bardzo kłopotliwa. Często przytrafia się w najmniej odpowiednim momencie. Czasem trudno o wskazanie jej przyczyny – może to być stres, infekcja, zjedzenie czegoś nieświeżego. Niemniej warto podkreślić, że w przypadku braku równowagi bakterii w jelitach powstają warunki, które zwiększają ryzyko występowania częstszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunki.

Z tego względu w celach profilaktycznych warto regularnie wspomagać organizm probiotykami, które mają korzystny wpływ na florę bakteryjną. Probiotyki mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego, ale nie tylko. Odpowiedni skład kultur bakterii jelitowych ma wpływ na odporność i kondycję człowieka. Warto także wspomnieć, że probiotyki stosowane w przebiegu biegunki łagodzą jej objawy i przyspieszają proces zdrowienia.

Biegunka – naturalne metody leczenia

Biegunka może trwać krótko i ustąpić samoistnie do trzech dni. Niekiedy wymaga konsultacji lekarskiej i farmakoterapii. Jeśli biegunka występuje u dziecka wizyta u lekarza jest konieczna. U małych dzieci może bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu, a nawet zagrażać życiu.

W przypadku infekcji bakteryjnej lub pasożytów, poza lekami przeciwbiegunkowymi, zalecana jest także antybiotykoterapia. Nie należy bagatelizować problemu. Szczególnie jeśli biegunka utrzymuje się długo, albo występuje często, warto poszukać jej przyczyny.

Częste biegunki mogą wskazywać na inne problemy zdrowotne.

Elektrolity

Biegunka może mieć różną genezę, jednak niezależnie od przyczyn jej wystąpienia najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas leczenia jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Kluczem jest w tym przypadku zachowanie równowagi wodno-elektrolitowej i uniknięcie groźnego odwodnienia.


Zobacz produkt

elektrolity w saszetkach labor

Elektrolity w saszetkach


Poza przyjmowaniem płynów warto sięgnąć także po elektrolity, które wspomogą organizm w walce z biegunką i uzupełnią składniki, które organizm w szybkim tempie traci.

Woda ryżowa

Skutecznym i łatwo dostępnym preparatem na biegunkę jest woda ryżowa. Preparat skraca czas trwania biegunki, a jednocześnie chroni organizm przed odwodnieniem. Woda ryżowa to nic innego jak woda ze skrobią wydzieloną podczas gotowania ryżu.

Przygotowuje się ją w proporcji dwie łyżki ryżu na szklankę wody poprzez gotowanie przez około 20 minut. Preparat sprawdza się przede wszystkim przy łagodnym przebiegu biegunki.

Biegunka, a dieta

Odpowiednia dieta może przyspieszyć leczenie biegunki i łagodzić jej przebieg. Watro jeść produkty bogate w skrobię, która skutecznie wiąże treść jelitową. Podczas biegunki polecanymi produktami są: ryż, kleik ryżowy, chleb pszenny, tosty, sucharki, banany, mus jabłkowy.

Należy także ograniczyć spożywanie błonnika, ponieważ działa on stymulująco na pracę jelit. Zabroniona jest także kawa i alkohol.

Należy unikać potraw ciężkostrawnych, a w miarę możliwości ograniczyć się do spożycia niewielkich ilości lekkostrawnych produktów bogatych w skrobię. Warto wspomagać organizm probiotykami, a także niektórymi ziołami jak: rumianek, mięta czy koper włoski.

Niezależnie od przyczyny biegunki warto stosować się do najważniejszych zasad, które pomogą złagodzić jej przebieg. Pamiętać należy, aby dbać o nawodnienie organizmu i trzymać lekkostrawną dietę. Warto wspomóc organizm probiotykiem i elektrolitami, aby skrócić czas biegunki i jak najszybciej wrócić do pełni zdrowia.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl