2

2

-1

0

Nowości

Promocje

[]

Najnowsze Artykuły
Poprawna, bezpieczna suplementacja

Zdecydowana większość osób skupia się na tym jakie suplementy należy przyjmować celem dla lepszego zdrowia. Jednak o prócz tego czym się suplementować, niezwykle istotne pozostaje również jak przyjmować suplementy.

Tagi
Nerwobóle - czym właściwie są?
Nerwobóle - czym właściwie są?

ból pleców

Nerwobóle - silny, palący ból spowodowany najczęściej podrażnieniem lub uszkodzeniem nerwu. Uszkodzony nerw może znajdować się w dowolnym miejscu na ciele.


 Spis treści


 Najczęstsze powody uszkodzenia nerwów

 • starzenie się
 • ciężkie choroby takie jak cukrzyca czy stwardnienie rozsiane
 • infekcja, jak np. półpasiec

Sposób leczenia nerwobólu powinien zależeć przede wszystkim od przyczyny jego powstania.

Rodzaje nerwobólów

Nerwoból spowodowany półpaścem

Występuje jako powikłanie półpaśca i może występować w dowolnym miejscu na ciele.

Półpasiec to infekcja wirusowa charakteryzująca się bolesną wysypką i pęcherzami. Nerwoból może wystąpić w miejscu pojawienia się półpaśca. Ból może przyjmować różną siłę. NIestety może utrzymywać się długie miesiące, a nawet lata.

Nerwoból wywołany półpaścem również dotyczy nerwów, a więc objawia się zawsze po jednej stronie ciała.

Nerwoból związany z nerwem trójdzielnym

Nerw trójdzielny łączy mózg oraz różne części twarzy. Ten rodzaj nerwobólu może być spowodowany uciskiem na nerw poprzez naczynia krwionośne.

Nerwoból tego typu występuje również dość często jako powikłanie spowodowane chorobą stwardnienia rozsianego lub uszkodzenia nerwu. Charakteryzuje się silnym, nawracającym bólem twarzy, zwykle po jednej stronie. Schorzenie pojawia się najczęściej wśród osób, po 50 roku życia.

Nerwobóle językowo - gardłowe

Ta rzadko pojawiająca się forma nerwobólu powoduje ból w okolicach szyi i gardła.

Przyczyny nerwobólów

Przyczyny niektórych nerwobólów nie są znane. Ból może być spowodowany zarówno uciskiem lub uszkodzeniem nerwu, jak również zmianami w ich funkcjonowaniu. Istnieje jednak kilka najczęstszych powodów, które w następstwie wywołują nerwobóle.

Infekcja

Przebyta infekcja, może w znacznym stopniu wypływać na nerwy. Oprócz wspomnianej infekcji półpaścem, nerwobóle są również dość częstym następstwem infekcji wirusem ospy wietrznej. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju infekcji wzrasta wraz z wiekiem.

Dodatkowo, infekcja w określonej części ciała, może wpływać również na pobliskie nerwy. Przykładowo infekcja zęba, może wpływać na nerw i powodować nerwoból zęba.

Nacisk na nerw

Wszelkiego rodzaju nacisk na nerw może powodować nerwobóle. Na nerw uciskać może kość, wiązało, naczynie krwionośne lub guz.

Ucisk spuchniętego naczynia krwionośnego jest częstą przyczyną nerwobóli nerwu trójdzielnego.

Cukrzyca

Wiele osób chorujących na cukrzycę boryka się również z nerwobólami. Jest tak, ponieważ nadmiar glukozy w krwiobiegu może powodować uszkodzenia nerwów.

Nerwobóle w wyniku cukrzycy dotyczą pojawiają się najczęściej w rękach, ramionach, a także w nogach i stopach.

Niedobór witamin

Nerwobóle mogą pojawić się również na skutek nieprawidłowego funkcjonowania neuronów. Zaburzenia te bardzo często spowodowane są niedoborami witamin, w szczególności witamin z grupy B.


 Zobacz produkt

Witamina B12 metylokobalamina

Witamina B12 metylokobalamina Labor


Stres i nerwobóle w klatce piersiowej i plecach

Długotrwały stres a ogromny i niekorzystny wpływ na zdrowie. Stres może mieć różne podłoże, fizyczne, psychiczne lub emocjonalne.

Część reakcji organizmu na stres przyjmuje postać fizjologiczną, W tym przypadku organizm celem pozyskania energii rozkłada komórki, w tym także neurony. W konsekwencji, proces może przekładać się na powstawanie nerwobólów.

W następstwie stresu, bardzo często pojawiają się nerwobóle klatki piersiowej. Ucisk nerwu w okolicy klatki piersiowej powoduje, iż ból rozchodzi się wzdłuż nerwów międzyżebrowych. Osoby cierpiące na neuralgię międzyżebrową mogą odczuwać ból podczas nagłych ruchów obejmujących górną część klatki piersiowej, takich jak oddychanie, kichanie i śmiech.

Inną konsekwencją długotrwałego stresu jest ból pleców. U niektórych pacjentów nerwoból tego typu przyjmuje bardzo silną pisać, utrudniając poruszanie się i oddychanie.

W razie wystąpienia niewyjaśnionego, silnego bólu w klatce piersiowej lub trudności w oddychaniu bardzo ważne jest aby skonsultować się z lekarzem.

Kiedy udać się do lekarza?

Nerwobóle zazwyczaj są tak silne, iż w zdecydowanej większości przypadków konieczna jest wizyta u lekarza.

Warto jednak udać się na konsultację lekarską również w sytuacji, kiedy podejrzewana jest możliwość wystąpienia półpaśca. Objawia się on w postaci czerwonej, pęcherzowej wysypki występującej na plecach lub brzuchu, a czasami również w okolicach twarzy i szyi.

Szybka diagnoza i podjęcie leczenia półpaśca pozwoli uniknąć wystąpienia powikłań w postaci nerwobóli.

Leczenie

W przypadki kiedy możliwe jest wskazanie przyczyny występowania bólu, leczenie skupia się przede wszystkim na jej zniwelowaniu. Niekiedy jednak ustalenie przyczyn może być trudne lub niemożliwe. W takich sytuacjach główna droga leczenia to łagodzenie występującego bólu.

Potencjalne zabiegi

 • operacja mająca na celu zmniejszenie nacisku na nerw
 • kontrola poziomu cukru we krwi u osób z nerwobólami wywołanymi cukrzycą
 • fizykoterapia
 • blokada nerwów, skierowana na określony nerw lub grupę nerwów mająca na celu zablokowanie sygnałów bólowych i zmniejszenie stanu zapalnego
  leki łagodzące ból

Leki

Do najczęściej stosowanych leków zaliczyć należy:

 • doraźne leki przeciwbólowe
 • maści do stosowania miejscowego
 • leki przeciwpadaczkowe
 • leki przeciwdepresyjne

Nerwobóle czy da się wyleczyć?

Pomimo, że nie ma skutecznego lekarstwa na nerwoból, środki farmakologiczne w połączeniu z terapią potrafią mocno złagodzić występujące objawy. W wielu przypadkach regularna fizykoterapia oraz suplementacja w znacznym stopniu niwelują występujący ból.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl