2

2

-1

0

Nowości

Promocje

[]

Najnowsze Artykuły
Tagi
Jak wzmocnić i dbać o wątrobę?
Jak wzmocnić i dbać o wątrobę?

wątroba

Dolegliwości i choroby wątroby to poważne zagrożenie dla funkcjonowania całego organizmu. Ten niezwykły narząd posiadający zdolność do samoregeneracji odgrywa wiele kluczowych roli w ludzkim ciele.


 Spis treści


Niezdrowa dieta, siedzący tryb życia, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów mogą jednak doprowadzić do poważnego zniszczenia wątroby. Spójrzmy zatem na budowę wątroby oraz na sposoby, pozwalające na jej wzmocnienie i optymalną regenerację.

Czym jest wątroba – budowa i wygląd

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Posiada wyjątkowe zdolności regeneracyjne. Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka i kluczowym elementem układu pokarmowego. Leży w prawym podżebrzu pod przeponą. Duży rozmiar sprawia, że jej część można zlokalizować w części nadbrzusza i przy lewym podżebrzu. Jest zbudowana z czterech płatów i jest pokryta otrzewną.

U mężczyzn wątroba osiąga wagę ok. 1500–1700 g, natomiast u kobiet 1300–1500 g. Do tej wagi trzeba jednak dodać wypełnienie krwią, które sprawia, że masa wątroby jest cięższa o ok. 500–800g. Wątroba ma podwójne unaczynienie. Oznacza to, że Krew dopływa do niej z dwóch źródeł: z tętnicy wątrobowej i z żyły wrotnej.

Zdecydowanie najważniejszym elementem wątroby są komórki wątrobowe, które odpowiadają za większość procesów chemicznych zachodzących w wątrobie. Poza zdolnością do regeneracji wątroba wyróżnia się także ilością funkcji, które sprawuje w organizmie.

Funkcje wątroby i jej znaczenie dla organizmu?

Prawidłowe funkcjonowanie wątroby ma ogromne znaczenie dla pracy całego organizmu. Jej podstawowym zadaniem jest oczyszczanie i filtracja krwi z toksycznych substancji wytwarzanych przez organizm oraz dostarczanych z zewnątrz.

Wśród funkcji wątroby można wyróżnić cztery podstawowe: detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną oraz magazynującą.

Funkcja detoksykacyjna wątroby polega na tym, że wątroba neutralizuje toksyny (np. dostarczone wraz z piciem alkoholu lub przyjmowaniem niektórych leków), przekształca toksyczny amoniak w mocznik, odpowiada za dezaktywację hormonów, które mogą zaszkodzić prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu oraz wytwarza żółć, która bierze udział w przekształcaniu tłuszczów i detoksykacji organizmu.

Wątroba zawdzięcza swoją funkcję magazynującą przede wszystkim zdolności przekształcania węglowodanów w glukozę i tłuszcze, kiedy organizm potrzebuje dodatkowej energii. Wątroba odgrywa też ważną rolę w gospodarce białkowej, ponieważ to w niej wytwarza się większość białek zawartych w osoczu.

Poza glikogenem wątroba magazynuje również witaminy i inne mikroelementy, które są niezbędne dla organizmu.

Funkcja filtracyjna polega na tym, że wątroba przetwarza zużyte erytrocyty (czerwone krwinki) – te, które można jeszcze wykorzystać, pozostają w organizmie, a pozostałe są wydalane. Wątroba bierze udział w procesie dezaminacji, czyli w syntezie mocznika. Wątroba pełni częściowo funkcje odpornościowe w organizmie, ponieważ filtruje wirusy, bakterie i inne elementy, które mogą zagrozić prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu.

Niepożądane elementy są niszczone w makrofagach wątrobowych.

Na czym polega regeneracja wątroby?

Wątroba to jedyny organ wewnętrzny w ludzkim ciele, który potrafi się samodzielnie regenerować. Jest to związane z tym, że wątroba ma bardzo dużą rezerwę czynnościową. Oznacza to, że wątroba może odrosnąć nawet z niewielkiego fragmentu (np. z samego płatu) i zapewnić równowagę metaboliczną organizmowi, nawet jeśli ma tylko 10% miąższu. Nie mniejsze znaczenie ma zdolność wątroby do autoregeneracji w przypadku, kiedy pod wpływem czynników zewnętrznych dojdzie do uszkodzeń w strukturze wątroby.

Umożliwiają to znajdujące się w wątrobie komórki macierzyste, które wspomagają powstawanie komórek wątroby – hepatocytów. Jest to jednak bardzo długi proces, który w zależności od uszkodzeń może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Trzeba również pamiętać, że nie wszystkie uszkodzenia wątroby umożliwiają jej regenerację.

Poważne obciążenia lub uszkodzenia prowadzą do powiększenia się wątroby, co z kolei powoduje nacisk na inne organy wewnętrzne jak jelita i żołądek. W takiej sytuacji konieczne jest nie tylko przejście na zdrowszą dietę, ale również usunięcie toksyn z wątroby.

W niektórych przypadkach czynnik szkodliwy (jeśli zostanie zignorowany) może spowodować również nieodwracalne uszkodzenie wątroby. Jedyną dostępną formą leczenia w takiej sytuacji jest przeszczep narządu.

Regeneracja wątroby wymaga wielu działań, w tym przede wszystkim zmiany diety oraz swojego stylu życia. Niemniej jednak, przy równoczesnym stosowaniu leków i suplementów wspomagających regenerację wątroby, jest to możliwe.

Dieta na regenerację wątroby

Problemy z wątrobą zazwyczaj są spowodowane złymi nawykami żywieniowymi. Podstawowym działaniem w celu regeneracji wątroby jest więc zmiana diety. Przede wszystkim potrawy w diecie powinny być lekkostrawne z ograniczoną ilością tłuszczu. Dzięki temu wątroba będzie znacznie mniej wykorzystywana w procesie trawienia. Rekomenduje się więc gotowanie na wodzie lub parze, zamiast smażenia. Regenerację wątroby ułatwia także spożywanie 5-6 mniejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast 3 dużych. Podstawą diety powinny być świeże i mało przetworzone produkty.

W trakcie regeneracji wątroby trzeba także zrezygnować z alkoholu, herbaty oraz kawy. Pozytywny wpływ na regenerację wątroby ma zwiększenie ilości białka w diecie, które jest materiałem budulcowym. Najlepszymi źródłami wartościowego białka są chude mięso oraz ryby dostarczające dodatkowo kwasy omega-3.

W tym samym czasie można delikatnie ograniczyć spożycie błonnika. Duże znaczenie ma też rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych. Kolejnym zaleceniem jest stosowanie przypraw mających działanie rozkurczające na drogi żółciowe. Przykładami takich przypraw są m.in. majeranek, kminek, oregano oraz mięta.

Dieta na regenerację wątroby powinna być zaplanowana z uwzględnieniem indywidualnych preferencji. W trakcie jej stosowania warto również zrezygnować z palenia papierosów.

Ostropest plamisty i sylimaryna – suplementy na regenerację wątroby

W regeneracji wątroby pomagają niektóre rośliny i suplementy. Pierwszą z roślin jest ostropest plamisty, który stymuluje regenerację starych i wytwarzanie nowych komórek wątroby. W jego owocach znajduje się sylimaryna, czyli substancja podnosząca poziom glutationu (białka) w wątrobie.


Zobacz produkt

sylimaryna na wątrobę

Sylimaryna na wątrobę


Glutation to silny przeciwutleniacz, dlatego chroni komórki przed uszkadzającym wpływem wolnych rodników. Ostropest plamisty stosuje się przede wszystkim w przypadku wystąpienia toksyczno-metabolicznego uszkodzenia wątroby spowodowanego zatruciem, ponieważ sylimaryna neutralizuje działanie wielu szkodliwych substancji (np. pestycydów).

Sylimaryna, czyli substancja czynna ostropestu plamistego jest dostępna w nie tylko w roślinach, ale również w formie suplementu diety. Zazwyczaj suplementy z sylimaryną zawierają więcej naturalnych związków roślinnych.

Sylimaryna to podstawowy suplement, który warto zastosować podczas regeneracji tkanek wątroby. W połączeniu ze zdrową dietą sylimaryna zmniejsza stany zapalne i przyśpiesza regenerację, ponieważ zapobiega powstawaniu nowych uszkodzeń. Sylimarynę wykorzystuje się także w celu ochrony wątroby podczas chemioterapii. Innymi roślinami, które warto zastosować w celu przyśpieszenia regeneracji wątroby, są karczoch oraz mniszek lekarski.

Karczoch obniża poziom cholesterolu obciążającego wątrobę oraz zwiększa wydzielanie żółci, które biorą udział w trawieniu tłuszczów. Natomiast mniszek lekarski obniża poziom cukru we krwi i również wspomaga proces trawienia

Uszkodzenie wątroby prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego profilaktyka ma kluczowe znaczenie. Na szczęście, zdolność regeneracyjna wątroby sprawia, że zazwyczaj można poprawić jej stan poprzez zmianę nawyków odżywiania i zastosowaniu suplementów diety.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl